Vox Ac30 لامپی

 

در 1959 vox برادر بزرگ ac15 را عرضه کرد .این تقویت کننده 30 وات پرچم vox بود زیرا مدل ac15 توان کمتری داشت .نکته طراحی vox استفاده از چهار عدد el84 است .یک خروجی کلاس a واقعی !!?در حالیکه اغلب کمپانی های انگلیسی برای توان بیش از 15 وات به el34 روی می اوردند و در کلاس ab ان را بایاس می کردند .دو عدد el34 کافی بود که از 40 وات عبور کنند .

اما vox که به لامپهای تولید مولارد انگلیس نزدیک بود طراحی را با el84 انجام داد و این ساختار برای همیشه در تاریخ فنی ساخت تقویت کننده گیتار باقی ماند .امروز حتی بد کت و مچلس بر اساس همین ترکیب موفق تقویت کننده می سازند .صدای گرم 4تا …el84 باعث جذب نوازنده گان شد .

طبیعی است که vox به ساخت این تقویت کننده ادامه دهد ولی مراقب بدل های ساخت چین باشید چیزی که فاقد روح صدای اصلی ac30 است .

در یکی از کانالهای موجود در ac30 لامپ 12ax7 در یک مدار خاص یک تن ویژه می دهد که بسیار جالب است .

همچنین در مدلهای اورجینال می توان سراغ کانال ef86 را هم گرفت .

ما هم در ایران به صورت دست ساز و سفارشی اقدام به ساخت تقویت کننده با برداشت از مشخصات فنی از نقشه های قدیمی می کنیم .تجربه مونتاژ تقویت کننده گیتار بسیار به کارمان امد .زیرا مدارهای انالوگ با گین بالا در تقویت کننده گی می تواند بساده گی نوعی بی قراری را در مقابل عوامل الکتریکی مزاحم از خود نشان دهد .اینجاست که فقط ساخت از روی نقشه و رعایت ارتباطات الکتریکی به تنهایی باعث حصول نتیجه نخواهد بود .

از طرفی قدر کیفیت قطعات را می دانیم .گاهی انها مستقیما از خارج از کشور خریداری می شوند .گاهی قطعات نو و استفاده نشده قدیمی که باعث ایجاد شخصیت در صدای تقویت کننده می شود را جمع اوری می کنیم .چیزی که واقعا هزینه بر است .

به خوبی می دانیم که ایرانیان بدون توجه به هزینه و قیمت دستگاه همیشه کمال گرا بوده و اخرین کیفیت را می خواهند .و این کار را بیشتر سخت می کند .به عبارتی تمام ساخته های ما در قیمتی باید صدایی خوب و منحصر بفرد داشته باشند .در حقیقت این پیام دست ساز هاست .

سازنده های تقویت کننده های تجارتی که براند هستند در قیمت های معمولی و کم امکان عرضه صدای جادویی از دستگاه لامپی خود را ندارند .برای مثال در نظربگیرید قرار است دستکاهی را به قیمت 2 میلیون بخریم با کسر سود عادی واسطه ها و هزینه حمل و گمرک به قیمت 350 دلار برای دستگاه لامپی می رسیم .خوب برویید در اینترنت و ببینید قیمت لامپهای با کیفیت که لازم است برای ساخت تقویت کننده مورد نظر ما چقدر است ؟ فقط یک 12ax7 ساخت امریکا 70 دلار است !!و لامپ قدرت هم دست کم 120 دلار و اگر دستگاه 5 لامپ داشته باشد براحتی از 350 دلار عبور می کنیم !

پس مابقی قطعات ؟مابقی هزینه ها ؟سود کارخانه ؟هزینه تبلیغات ؟و ..

راه حل برای سازنده استفاده از لامپهای ارزان است .و این سیاست در تمامی قطعات دخالت دارد ..ولی در دستگاه دست ساز هدف هزینه بر قطعات با کیفیت است .

با این وجود نه تنها با براندها مخالفتی نداریم بلکه معتقدیم که زحمت انها باعث رواج هنر زیبای نوازنده گی گیتار الکتریک در تمام جهان شده .است .

مقایسه کیفیت دست ساز و براند به نفع دست ساز به خاطر فلسفه وجودی ان است ..در حالیکه می دانیم براندها مدلهایی با قیمت بالاتر دارند که صدایی بسیار خوب هم برای نوازنده دارد .در دست ساز با قیمت کمتر به ان کیفیت می رسیم

 

Peter Stewart Gebbie در مورد ac30 می نویسد vox ای سی 30 در 1960 ساخته شده محبوبترین امپلی فایر کلاسیک لامپی انگلیسی هست که تا کنون عرضه شده

اما امروز همان امپی فایر هست؟ این سوال بزرگی است . در طول زمان طبیعتا چنین تغییراتی به نقشه فنی اعمال شد. توسط JMI..Jennings Musical Industries ساخته شد . پخش کننده بزرگ وسایل و تجهیزات موسیقی در انگلیس Dallas Arbiter که همچنین وارد کننده فندر به انگلیس بود مسولیت فروش vox را بر عهده داشت در نهایت یک ژاپنی به نام Korg امتیاز وکس را خریداری کرد اما خط تولید در انگلیس نداشت و خارج از انگلیس توزیع محصولات بر عهده Korg بود.

تمام ac30 ها که ساخته شد 4 عدد el84 استفاده کرده که 30 وات قدرت را ایجاد می کند این لامپ کاملا رایج و ارزان بوده در 1960 اما امروز انواع NOS آن تا 100 دلار هم ارزش پیدا کرده